neljapäev, 28. aprill 2011

The Golden Age of Mustamäe

In reply to Giustino's missed america

I guess what Giustino is referring to about the simpler times of 1950's is what for some people resembled the Golden Era, a time, probably ending in 1940's when things were good and fine in America. I can't really put a spot on that one, but this might be a span of time before television took hold in the States, so for a similar reminiscense of "old good times", this time before the time of television, I'd tentatively put The Golden Age of Radio as the one.

When I further thought of this and similar terms, I realised that they have a tendency to come to use well after a period of growth and/or progress has (either gradually or abruptly) ended, in a time when people are a whole lot more sober about their outlook and look at the past with some nostalgia.

This is the kind of past that is not always known by today's contemporaries, but passed down by their older brethren and ancestors, through folklore and culture. We may not have a first-hand feeling of what the 1950's were like, but we've seen it in in the movies, read about it from the books.

Perhaps most interestingly, the books and movies that we refer to when reminiscing about an era may have had less significance in their time than now.

Some cultural items that proffer to establish in the minds of masses the way how things felt like at the time fail to do so, IMO, and some don't.

It's difficult to assess nostalgia. Sometimes it's as simple as having a meal with friends (or alone) in a local diner, or that you actually spent quite a lot more time actually talking, discussing, and interacting with friends and family.
"Nüüd elan Mustamäel...", which Liivimaa parim ratsutaja referred to, is "Mustamäe valss", the lyrics for which can be found here. The page has an inset which says that the song was written in 1971 and explains that Mustamäe was first known as All-Nõmme or Mustamäe-alune (I'm too tired to parse all this into English). The inset explains further that to people suffering from cramped dwellings in "wooden" districts, a spacious property seemed like a godsend.
Historically, before Mustamäe and Õismäe and Lasnamäe, there were more wooden houses and dwellings across all of Tallinn than Kalamaja (which is just representative of the type). A large amount of those wooden houses have been replaced by newer fare both in Soviet and post-Soviet times.

Even in 1980's, upgrading from ühiskorter (communal apartment) in ühiselamu (ühikas) or a one-room flat to a three-room flat anywhere in the city was like a huge stroke of luck. I know there are absurd-sounding, but probably true stories of even three generations living in a one- or two-room flat, and maybe a cat and a dog, too. In those times, a three-room flat was never unreasonable, but a dream not always attainable; well-todo people had a four-room flat and teh rich ppl had a private house, or eramaja :)

More on ühiskorter in Estonian Wikipedia can be read about in article talk about the term.

1 kommentaar:

nemsa.ee ütles ...

Nostalgia on huvitav nähtus, mis sageli ilmneb alles pärast teatavat perioodi kasvu või arengut. Just sellised mõtted võivad juhtida meid tagasi minevikku, kus iga ajastu võib oma ainulaadsete hetkedega jääda inimestele meelde kui oma aja "kuldajastud". On see siis 1950. aastate USA, Eesti 1980. aastate kogemused või 70ndate Tallinn, alati on midagi võluvat ja nostalgilist, mida me mäletame - ja mis ei ole alati esimeses järjekorras meie enda elatud ajalugu.

Kui me mõtleme Eesti ajaloole ja sellele, kuidas meie minevik on kujundanud tänast, on üks suuremaid mälestusi Eesti muusika ajaloost. Eestlastele on laulud alati olnud miski, mis toob esile emotsioone ja mälu, olgu need siis rahvalikud või popmuusika lood. Paljuski on need laulud ja nende sõnad jäänud ajaloosse kui mälestused ajastutest, mil elu tundus lihtsam, kuid samas ka täis pinget ja lootust. Laulud, nagu need, mis kajastavad ajastu muutusi, kajastavad ka igapäevaelu arengut ja nende tähendus muutub ajaga.

Kuna me ei pruugi olla kogenud samu olukordi või ajastu keerukust, mida kajastavad laulusõnad, on need lood siiski viinud meid ajas tagasi, et mõista, mida tähendab elada selles ajas. Mõned Eesti laulud, nagu "Mustamäe valss", kajastavad just sellist ajastut – aega, mil Mustamäe muutus üheks tähtsamaks elupiirkonnaks Tallinnas, kus ruumi ja uute elamistingimuste järele oli suur vajadus. Sellised lood ei ole mitte ainult mälestusväärsed, vaid ka toonud esile kultuurilisi muutusi ja väljakutseid, mida inimesed elasid läbi.

Eesti laulusõnad ja mälestused on omavahel tihedalt seotud, kuna need räägivad ajaloost, kogemustest ja tunnetest, mida ei saa lihtsalt unustada. Ükski meie igapäevaelu osa ei ole olnud ja ei ole igavene, kuid laulud, nagu Eesti rahvalaulud, tuntud eestikeelsed laulud ja uued hiti laulud, on jäänud ajas elama, et kergelt ja elegantselt tuletada meelde seda, kuidas olime, kuidas elasime ja kuidas ühiskond on arenenud.

Kui otsid Eesti laulude sõnu ja tahad avastada neid, mis on jäänud ajaloos silma oma tähenduse ja loojate poolt, siis nemsa.ee laulusõnade leht on ideaalne koht, kus tutvuda laulu- ja sõnaloome maailmaga. Meie lehelt leiad kõige populaarsemad laulud, laulusõnad ja eripärased esitusvõtted, mis on loonud ajastutundlikke mälestusi.

Kui otsid sõnu, et kajastada oma mälestusi või uurida rohkem eesti kultuurist, siis meil on kõik olemas: Eesti rahvalaulud, populaarsed laulud Eestis, laulude sõnad ja tõlgendused. Tule ja avasta oma isiklik ajaloosõnum läbi laulusõnade, mis jätavad igavesed jäljed meie ajaloos!